پاکستان سفیر هند را اخراج و روابط تجاری با دهلی را تعلیق می‌کند

در پی بالا گرفتن تنش میان هند و پاکستان، اسلام‌آباد اعلام کرد که سفیر هند را اخراج می‌کند و روابط تجاری با دهلی را به حالت تعلیق در می‌آورد.

دو روز پیش مقامات هند اعلام کردند که اصل امتیازات ویژه دولت کشمیر تحت کنترل هند که در قانون اساسی هند برای این مناطق در نظر گرفته شده است را لغو کرده‌اند. ‌‍

کمیته امنیت ملی پاکستان چهارشنبه هفت آگوست اعلام کرد که در واکنش به اقدامات اخیر هند در کشمیر تحت حاکمیت هند، تصمیم به کاهش روابط دیپلماتیک با دهلی نو گرفته و داد و ستد تجاری با این کشور را به حالت تعلیق در‌می‌آورد.

پاکستان اعلام کرده در توافق‌های تجاری دو جانبه نیز تجدید نظر می‌‍کند.

در جلسه کمیته امنیت ملی پاکستان که به ریاست عمران خان، نخست وزیر برگزار شد، همچنین مصوب شده که این موضوع را به سازمان ملل متحد ارجاع دهند.

پاکستان گفته تمام کانال‌های دیپلماتیک را برای افشای “دولت نژادپرست” و موارد نقض حقوق بشر فعال خواهد کرد.

دولت پاکستان روز گذشته نیز هشدار داده بود که با تصمیم تازه هند مقابله می‌کند.

اکنون با اخراج سفیر هند و تعلیق تجارت دوجانبه، نزاع بین هند و پاکستان در مورد منطقه مورد مناقشه‌برانگیز کشمیر بالا خواهد گرفت.

هند و پاکستان هر کدام کنترل بخشی از کشمیر را در دست دارند اما هر دو می‌گویند که تمام این منطقه متعلق به آنهاست.

از زمان تصمیم هند درباره لغو اختیارات ویژه منطقه خودمختار کشمیر برای پایان دادن به منطقه از وضعیت ویژه قانون اساسی، دولت محلی کشمیر هند با اعلام وضعیت اضطراری، مقررات منع رفت و آمد وضع کرده است.

در حال حاضر، ده‌ها هزار تن از نیروهای نظامی و امنیتی هند در حال گشت‌زنی در این مناطق است. هم‌زمان اما گزارش‌هایی هم درباره تجمع‌های پراکنده در این منطقه مخابره شده است.

در منطقه کشمیر هند، خطوط تلفنی و همچنین اینترنت از عصر روز یکشنبه قطع است.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*